top of page
Stos plików
EKSPERTYZA

dr hab. Małgorzata Ganczar

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Cyberataki jako czynnik kształtujący przestrzeń informacyjną w sieci

W obecnych czasach korzystamy z technicznych możliwości gromadzenia, przetwarzania i przechowywania danych o gigantycznych rozmiarach, w których z jakości przechodzi się w ilość, co jest podstawą ery big data. Big data uważane są za duże zbiory danych, charakteryzujące się zróżnicowaniem i dużą dynamiką przepływu (dane są wytwarzane i rejestrowane w sposób ciągły oraz przetwarzane w czasie rzeczywistym), do przetwarzania których wymagane są bardziej zaawansowane narzędzia niż tradycyjne relacyjne bazy danych i arkusze kalkulacyjne. Dane dla społeczeństwa informacyjnego są traktowane tak, jak materialny wsad, surowce czy paliwo napędzające innowacje w społeczeństwie industrialnym.

Postępujące usieciowienie świata, rozwój mobilnych urządzeń informacyjnych i komunikacyjnych, zwłaszcza produktów typu smart (telefony, zegarki) oraz naszpikowanie wszelkiego typu przedmiotów zespolonymi z Internetem czujnikami i miernikami (np. wearable technologies, koncepcja Internet of Things) sprzyja namnażaniu i samoczynnemu wychwytywaniu najróżniejszych danych. Oprócz celowego, świadomego i planowego gromadzenia konkretnych, wybranych danych, współczesna analityka (biznesowa, społeczna, kulturowa) opiera się w coraz większym stopniu na automatycznym czerpaniu ze środowiska zarówno przyrodniczego, jak i społecznego najróżniejszych informacji, w tym pozostawianych przez ludzi cyfrowych śladów. Wszelkie aspekty rzeczywistości przekładamy na dane, a te następnie agregujemy, przetwarzamy i poddajemy algorytmizacji i danetyzacji. Dziś przeważa przekonanie, że warto kwantyfikować i rejestrować wszelkie aspekty świata już nie tylko na potrzeby konkretnego, zaplanowanego procesu, ale na wszelki wypadek, ze względu na ukrytą w tym potencjalność, możliwość wykorzystania pozyskanych danych w sposób, o którym na etapie gromadzenia nawet nie jesteśmy w stanie pomyśleć.


Konkludując powyższe należy wskazać, że dzięki postępowi technologicznemu nasz rozwój i dostęp do informacji jest niemal nieograniczony. Zjawisko, które jeszcze kilka dekad temu było zarezerwowane wyłącznie dla wąskiej grupy społecznej, obecnie stało się powszechnie dostępne dla przeciętnego mieszkańca Ziemi. Taki szeroki dostęp do informacji, niegdyś ograniczony do jednostek i organizacji świadomych ich strategicznego znaczenia, generuje jednak liczne zagrożenia w zakresie sposobu i formy ich przekazywania. Innymi słowy, swobodny dostęp do informacji, ich gwałtowny przyrost oraz niedostateczna kontrola nad ich przepływem stają się źródłem wielu niebezpieczeństw, przed którymi coraz trudniej się bronić. Trudno jest wskazać jednoznaczną przyczynę tego stanu rzeczy, ponieważ problematyka ta jest wieloaspektowa, gdyż informacja jest ściśle powiązana z interesami państw oraz funkcjonowaniem ich obywateli. Wystarczy przytoczyć takie obszary jak sektor energetyczny, administracja publiczna, obronność czy media, aby uzmysłowić sobie szeroki zakres tego zagadnienia. Granice obszarów, z którymi jest ono powiązane, przenikają się wzajemnie, co uzasadnia twierdzenie, że omawiane zjawisko nabiera coraz większego znaczenia i złożoności. 


Czytaj więcej



Zobacz więcej ekspertyz

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Zadanie finansowane jest ze środków Ministra

02_znak_ siatka_podstawowy_kolor_ciemne_tlo.png
bottom of page