
EKSPERTYZA

dr Joanna Dzierżanowska
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Dowody naukowe w międzynarodowym postępowaniu karnym
W międzynarodowych postępowaniach karnych wiedza naukowa odgrywa znaczącą rolę w procesie gromadzenia materiału dowodowego, pozwalającego na dokonanie zgodnych z prawdą ustaleń faktycznych. Wykorzystanie specjalistycznych, często nowych metod badawczych, pozwala znacząco przyczynić się do skutecznego ścigania i osądzenia sprawców zbrodni prawa międzynarodowego. Orzekanie przez międzynarodowe trybunały charakteryzuje między innymi duży stopień złożoności i zarazem różnorodności rozpatrywanych kwestii. Determinuje to wykorzystanie w procesie dowodzenia tzw. dowodów naukowych (scientific evidence), czyli dowodów dostarczanych przez biegłych, w ramach sporządzanych opinii.
W literaturze podkreśla się, że omawiana kategoria dowodów oparta jest na osiągnięciach różnych dyscyplin naukowych, zweryfikowanych zarówno w teorii, jak i praktyce sądowo – kryminalistycznej, a także odnosi się do opinii biegłych uzyskanych dzięki nowym metodom badawczym, często pozostającym na etapie kształtowania i weryfikacji. Podkreślić należy, że wprowadzenie do międzynarodowego postępowania karnego dowodów naukowych jest powszechnie akceptowane i niezbędne dla zrealizowania jego celu.
Opinie biegłych dostarczają specjalistycznej wiedzy, którą odnieść należałoby do informacji znajdujących się poza codziennym doświadczeniem i wiedzą. Szybki rozwój nauk sądowych spowodował rozszerzenie zakresu możliwości badawczych biegłych, a także znacząco podniósł stopień dokładności i kategoryczności wniosków zawartych w ekspertyzach sporządzanych na potrzeby organów procesowych.
Czytaj więcej
Zobacz więcej ekspertyz
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Zadanie finansowane jest ze środków Ministra
