
EKSPERTYZA

prof. George Goradze
Uniwersytet Sulkhan-Saba Orbeliani, Gruzja
Ustrój terytorialny Ukrainy po wojnie rosyjsko-ukraińskiej – unitaryzm a federalizm
Ustrój terytorialny państwa zakłada podział terytorium państwa według pewnej zasady oraz rozdział - w oparciu o tę samą zasadę - kompetencji władczych między istniejącymi jednostkami terytorialnymi a władzą centralną. Na przyszłość państwa w dużym stopniu wpływa to, na ile trafnie dobrano model organizacji państwa, na ile dobrze jest on dostosowany do mentalności wspólnoty narodowej i wzorców rozwoju historycznego, na ile uwzględniono praktyki stosowane w innych krajach świata, a także na ile wyciągnięto z nich odpowiednie wnioski.
Przyjęcie niewłaściwego modelu stanowi nie tylko wadę prawną, która hamuje rozwój kraju i uniemożliwia państwu wypełnianie jego funkcji, ale często wyrządza nieodwracalne szkody na kondycji duchowej społeczeństwa, jego charakterze i mentalności, wprowadza apatię społeczną i wywołuje antagonizmy, co ostatecznie prowadzi do upadku i rozpadu państwa.
Po upadku Związku Sowieckiego i uzyskaniu niepodległości, państwo ukraińskie niezmiennie borykało się z problemem poszukiwania optymalnej równowagi między dążeniami federalistycznymi i unitarnymi oraz kształtowanie nowego podziału terytorialnego. Często pojawiały się opinie i projekty dotyczące decentralizacji ogólnej Ukrainy, ale także decentralizacji głębokiej (regionalizacji) i federalizacji. Kwestia ta zyskała na znaczeniu szczególnie po porozumieniach mińskich z lat 2014–2015, które w pewnym sensie były krokiem w kierunku federalizmu.
W niniejszym opracowaniu poruszono zagadnienie przyszłego ustroju terytorialnego Ukrainy. Analizie poddano zarówno najważniejsze cechy istniejącej struktury terytorialnej, jak i przyszłe tendencje. Rozważania badawcze nie dotyczą poziomu samorządu lokalnego i jego kompetencji, nie mają też na celu przedstawienia gotowej recepty na przyszły ustrój terytorialny Ukrainy; ich głównym celem jest odpowiedź na pytanie o charakterze koncepcyjnym - czy Ukraina powinna być państwem unitarnym czy federalnym?
Mając na uwadze nową rzeczywistość, jaka powstanie po zakończeniu wojny rosyjsko-ukraińskiej, kwestia ustroju terytorialnego podziału Ukrainy ponownie stanie się przedmiotem debaty, co tym bardziej przydaje aktualności niniejszemu opracowaniu.
Czytaj całość
Zobacz więcej ekspertyz
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Zadanie finansowane jest ze środków Ministra
