
EKSPERTYZA

dr Evghenia GUGULAN
Akademia Ministerstwa Spraw „Stefan cel Mare”, Mołdawia
Zbrodnia ekobójstwa na Ukrainie - skutki środowiskowe rosyjskiej agresji wojskowej
Od najdawniejszych czasów człowiek dążył do kształtowania przyrody, której surowe prawa musiały być respektowane dla przetrwania. Jednakże, w ciągu ostatnich dwóch stuleci, ludzkie zachowania i postawy odzwierciedlają próbę dominacji nad przyrodą, eksploatacji zasobów naturalnych dla własnych korzyści, co prowadzi do zaostrzenia konfliktu między naturalnymi, cyklicznymi procesami biosfery a liniowymi procesami napędzanymi przez technologie stworzone przez cz łowieka, co ostatecznie doprowadziło do „kryzysu ekologicznego”.
Przyczyny tego kryzysu należy przypisywać przede wszystkim cywilizacji przemysłowej, która pojawiła się w połowie XIX wieku, przynosząc głębokie i dynamiczne zmiany środowiskowe.
Nastąpiła wzmożona eksploatacja zasobów naturalnych oraz rozszerzenie obszarów uprawnych, systemy rolnicze ulegały zmianom, doszło do masowej wycinki lasów w celu pozyskiwania drewna, nowych gruntów rolnych i pastwisk. Jednocześnie cywilizacja przemysłowa ułatwiła i wymusiła szybki wzrost populacji, co doprowadziło do intensywnej urbanizacji i skoncentrowania dużej liczby ludności na ograniczonych przestrzeniach, konfrontując człowieka z zupełnie nowymi warunkami życia.
Nabywając zdolność do przekształcania przyrody, człowiek początkowo nie brał pod uwagę potrzeby racjonalnych, zrównoważonych warunków życia i rozwoju. Dopiero później zdał sobie sprawę, że jest on zarówno twórcą, jak i wytworem otaczającego go środowiska, niezbędnego do biologicznego i intelektualnego istnienia.
Irracjonalna eksploatacja zasobów odnawialnych (lasów, flory, fauny itp.) i nieodnawialnych (bogactwa mineralnego podłoża) nasiliła szkodliwy wpływ działań człowieka na przyrodę.
Przestępstwa ekobójstwa to w istocie poważne zbrodnie ekologiczne, zarówno w skali globalnej, jak i regionalnej, o nieodwracalnych konsekwencjach dla przyrody, jak i ludzkości. Przestępstwa ekobójstwa są priorytetowo traktowane w systemach prawnych, gdyż stanowią one istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa człowieka
Paradoks człowieczeństwa polega na tym, że pomimo bycia częścią natury, człowiek stanowi dla niej największe zagrożenie. Wrażenie, że środowisko jest niezniszczalne, jest błędne; przyroda odzwierciedla i absorbuje negatywne skutki działalności człowieka na całym świecie. W przeciwieństwie do ludzkości, „flora, fauna, woda i powietrze” nie znają granic narodowych ani celnych.
W niniejszym opracowaniu, dążymy do wyjaśnienia historycznej ewolucji ekobójstwa jako przestępstwa, jego prawnego uznania oraz współczesnego podejścia do agresji militarnej jako negatywnego czynnika powodujących szkody w środowisku i jego ekosystemach.
Agresja wojskowa Rosji przeciwko Ukrainie przynosi straty nie tylko w aspekcie ludzkim, społecznym, terytorialnym i finansowym, ale także ekologicznym. Należy uznać na arenie międzynarodowej, że szkody środowiskowe spowodowane działaniami wojennymi prowadzą do nieodwracalnego zniszczenia niektórych gatunków flory i fauny. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że działania wojenne agresora będą miały wpływ nie tylko na jurysdykcję terytorialną Ukrainy, ale także przyniosą skutki transgraniczne, wpływając na sąsiednie państwa.
Ponadto, chcemy przeanalizować wpływ agresji wojskowej Rosji w kontekście szkód środowiskowych, kwalifikując ją jako przestępstwo międzynarodowe, a konkretnie jako przestępstwo ekobójstwa.
Czytaj więcej
Zobacz więcej ekspertyz
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Zadanie finansowane jest ze środków Ministra
