top of page
Stack of Files_edited_edited.jpg
Kalendarium inwazji Rosji na Ukrainę – cz. 25. Sierpień 2022
Analitycy Institute for the Study of War (ISW) przeanalizowali rozmieszczenie wojsk rosyjskich i oddziałów separatystów na Ukrainie. W ich opinii utworzenie sześciu zgrupowań – wokół Charkowa (Zachodni Okręg Wojskowy); na linii Izium i Słowiańsk (bataliony ochotnicze i jednostki Wschodniego Okręgu Wojskowego); w rejonie Siewierska i Lisiczańska (Centralny Okręg Wojskowy, jednostki Ługańskiej Republiki Ludowej, jednostki Zachodniego Okręgu Wojskowego); okolice Bachmutu (Grupa Wagnera, jednostki Ługańskiej Republiki Ludowej, jednostki Zachodniego Okręgu Wojskowego); w rejonie Awdijiwki i Doniecka (jednostki Ługańskiej Republiki Ludowej); na południu Ukrainy (Południowy Okręg Wojskowy, Wschodni Okręg Wojskowy, jednostki powietrznodesantowe, Rosgwardia) sugeruje, że priorytetem będzie ofensywa na Bachmut i Siewiersk.

15 sierpnia Rada Najwyższa Ukrainy przedłużyła stan wojenny o kolejne 90 dni, do 21 listopada 2022 roku.


17 sierpnia analitycy ISW poinformowali o rosyjskiej akcji dezinformacyjnej, mającej na celu odwrócenie uwagi od łamania przez Rosję prawa międzynarodowego i wezwań do uznania tego kraju jako sponsora terroryzmu. Miało to związek z rosyjską akcją informacyjną dotyczącą ataków na rosyjskie zasoby wojskowe na Krymie jako o atakach terroru. Zdaniem ISW strona rosyjska błędnie określiła ataki na kwaterę główną Floty Czarnomorskiej, skład amunicji i bazę lotniczą jako akty terrorystyczne.


ISW stwierdziło ponadto, że Rosja przygotowywała grunt pod prowokację w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, by obwinić władze Ukrainy za jej ewentualne skutki. Tymczasem 18 sierpnia we Lwowie odbyło się trójstronne spotkanie sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, prezydenta Turcji Recepa Erdogana i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w temacie bezpieczeństwa Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, umowy o eksporcie zboża i wymiany jeńców, co bezpośrednio wpłynęło na ocenę rosyjskiej prowokacji.


23 sierpnia poinformowano (źródło: ISW), że Rosja potwierdziła fakt wywózki ukraińskich dzieci w celu oddawania ich do adopcji rosyjskim rodzinom. Urząd ds. rodziny i dzieci w Kraju Krasnodarskim miał ogłosić program, w ramach którego zabrano ponad 1000 dzieci z Mariupola do Tiumenia, Irkucka, Kemerowa i Kraju Ałtajskiego, gdzie trafiały do rodzin rosyjskich.


24 sierpnia, w Dzień Niepodległości Ukrainy, doszło do zmasowanego ataku rakietowego i ostrzału artyleryjskiego 58. miejscowości, w tym m.in. Charkowa i Zaporoża. Zginęło co najmniej 25 osób.


25 sierpnia zajęta przez Rosjan Elektrownia Jądrowa w Enerhodarze, na skutek pożarów wywołanych rosyjskim ostrzałem, została po raz pierwszy w historii odłączona od sieci energetycznej. Strona ukraińska rozdała tabletki jodowe mieszkańcom okolic elektrowni.


27 sierpnia Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że powstrzymana została rosyjska ofensywa na kierunkach Słowiańska, Bachmutu, Awdijiwki i na północ od Doniecka.

Zobacz więcej wydarzeń

Zadanie finansowane jest ze środków Ministra

02_znak_ siatka_podstawowy_kolor_ciemne_tlo.png
bottom of page