top of page
Stack of Files_edited_edited.jpg
Kalendarium inwazji Rosji na Ukrainę – cz. 60. Czerwiec 2024
14 czerwca ukraińska 68. Brygada Jaeger poinformowała o zniszczeniu rosyjskiej kompanii czołgów w sektorze Pokrowska, obejmującej osiem czołgów i osiem bojowych wozów piechoty. Rzecznik Zgrupowania „Chortyca” potwierdził te doniesienia, dodając, że siły ukraińskie zniszczyły także dwa systemy artyleryjskie, cztery pojazdy i uszkodziły kolejne dwa czołgi.

Według ISW prezydent Putin przedstawił żądania kapitulacji Ukrainy jako warunek wstępny „negocjacji pokojowych”, wymagając uznania przez Kijów nielegalnej aneksji terytoriów okupowanych. Tymczasem Rosjanie odnotowali postępy w rejonie Awdijiwki i Doniecka. Na wydarzeniu publicznym „Czas Bohaterów” Putin oświadczył, że w „strefie operacji specjalnych” przebywało i walczyło około 700 tys. rosyjskich żołnierzy. Rosja uznała Gruziński Legion Narodowy, wspierający Ukrainę, za organizację terrorystyczną.


Belgia, sprawująca prezydencję w UE, ogłosiła, że ambasadorowie państw członkowskich osiągnęli porozumienie w sprawie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią, zaplanowanych na 25 czerwca 2024 roku.


W wyniku rosyjskiego ataku amunicją kasetową na wieś Ulakły w obwodzie donieckim, 15 czerwca zginęły tam trzy osoby, a pięć zostało rannych. Uszkodzeniu uległy budynki administracyjne, domy, sklep i samochody. Rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną w obwodach czernihowskim i kirowohradzkim spowodowały przerwy w dostawach prądu, co wymagało importu energii z Polski. Prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Rosja intensywnie bombarduje cele cywilne, wykorzystując tysiące kierowanych bomb miesięcznie, co porównał do bombardowań dywanowych stosowanych przez Hitlera.


W Szebiekino na skutek ukraińskiego ostrzału zawaliło się wejście do budynku mieszkalnego, powodując śmierć pięciu osób i rany u sześciu kolejnych. Tymczasem w obwodzie saratowskim doszło do pożaru gazociągu, który według doniesień mieszkańców był wynikiem wybuchu.

Wiceprezydent USA Kamala Harris ogłosiła pakiet pomocy humanitarnej dla Ukrainy o wartości 1,5 miliarda dolarów, mający wesprzeć odbudowę infrastruktury energetycznej, pomoc humanitarną i bezpieczeństwo cywilne. Tymczasem Dmytro Lubinets, Monitor Praw Człowieka Ukrainy, poinformował, że Rosja nie jest zainteresowana wymianą jeńców wojennych, mimo licznych ukraińskich inicjatyw w tym zakresie.


W szwajcarskim Bürgenstock rozpoczął się międzynarodowy szczyt pokojowy z udziałem 92 krajów, w tym 57 głów państw. Rosja i Chiny nie wzięły w nim udziału. Niemiecki ekspert Nico Lange ocenił, że zwycięstwo Ukrainy nad Rosją jest możliwe przy większym wsparciu Zachodu, szczególnie w postaci obrony powietrznej, pocisków ATACMS i myśliwców F-16.


Rosyjski serwis Agentsvo ujawnił, że sieci powiązane z rosyjską dezinformacją opublikowały ponad 120 tys. fałszywych antyukraińskich postów, wykorzystując zdjęcia gwiazd takich jak Scarlett Johansson i Lionel Messi, w celu zniechęcenia Zachodu do pomocy Ukrainie.


Fot. poglądowe. Wygenerowane przez SI

Zobacz więcej wydarzeń

Zadanie finansowane jest ze środków Ministra

02_znak_ siatka_podstawowy_kolor_ciemne_tlo.png
bottom of page