top of page
Stack of Files_edited_edited.jpg
Kalendarium inwazji Rosji na Ukrainę – cz. 64. Czerwiec 2024
Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedził 19 czerwca Pjongjang, gdzie spotkał się z Kim Dzong Unem. Obie strony podpisały „Traktat o kompleksowym partnerstwie strategicznym”, który zobowiązuje strony do wzajemnej pomocy w przypadku ataku. Putin podkreślił znaczenie wzajemnego szacunku w relacjach rosyjsko-północnokoreańskich oraz wyraził uznanie dla wsparcia Korei Północnej dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Kim Dzong Un pochwalił Rosję za jej globalną rolę stabilizacyjną i zapowiedział „bezwarunkowe wsparcie” dla działań Moskwy na Ukrainie.

Fiński wywiad wojskowy ujawnił, że 80% rosyjskich sił lądowych stacjonujących w pobliżu Finlandii zostało przeniesionych na Ukrainę. Podobna sytuacja miała miejsce w innych regionach Rosji, z wyjątkiem obwodu moskiewskiego. Zdjęcia satelitarne potwierdziły zmniejszenie liczebności wojsk, m.in. w bazie wojskowej w Pietrozawodsku.


Władze Ukrainy uruchomiły krajowy rejestr dokumentujący przypadki przemocy seksualnej popełnionej przez rosyjskich żołnierzy. W ramach projektu pilotażowego skazano zaocznie pięć osób.


Ukraiński wywiad potwierdził egzekucję czterech ukraińskich jeńców wojennych przez rosyjskich żołnierzy w pobliżu Robotyne pod koniec maja 2024 roku. Nagranie pokazało, jak jeńcy zostali rozstrzelani po zmuszeniu ich do położenia się na ziemi. Tożsamość sprawców, w tym oficerów z rosyjskiego 70. Pułku Strzelców Zmotoryzowanych, została ustalona. Równocześnie Prokurator Generalny Ukrainy Andrij Kostin potwierdził tożsamość zarówno ofiary, jak i sprawcy incydentu, w którym żołnierze rosyjscy ścięli głowę ukraińskiemu żołnierzowi i umieścili ją na pojeździe wojskowym w obwodzie donieckim.


21 czerwca Stany Zjednoczone rozszerzyły zakres użycia amerykańskiej broni przez Ukrainę, pozwalając na jej wykorzystanie przeciwko celom wojskowym na terenie Rosji, poza bezpośrednim sąsiedztwem obwodu charkowskiego, pod warunkiem, że działania te służą samoobronie. Minister obrony Holandii, Kajsa Ollongren, zapowiedziała współpracę z innym krajem w celu dostarczenia Ukrainie komponentów do systemu Patriot, w tym radaru i wyrzutni.

Komisarz UE ds. handlu Valdis Dombrovskis poinformował, że Ukraina otrzyma pierwszą transzę, wynoszącą 1,6 miliarda dolarów, z zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów w UE przed przerwą wakacyjną. W 2024 roku Ukraina ma uzyskać łącznie 3,2 miliarda dolarów z tych funduszy.


Prezydent Wołodymyr Zełenski mianował Ołeksija Morozowa nowym szefem Administracji Bezpieczeństwa Państwowego. Zastąpił on Serhija Rudę, który został zwolniony 9 maja z powodu wykrycia obecności rosyjskich agentów w strukturach tej instytucji.


Siły rosyjskie przeprowadziły 22 czerwca zmasowany atak na infrastrukturę energetyczną w południowych i zachodnich obwodach Ukrainy. Użyto 16 rakiet. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 12 rakiet i wszystkie drony. W obwodzie lwowskim rakieta spowodowała pożar na obiekcie energetycznym, a w Iwano-Frankiwsku uszkodzono budynki uniwersytetu, mieszkalne i przedszkole. Ataki odnotowano również w obwodach wołyńskim, winnickim i dniepropetrowskim.


W Charkowie Rosja przeprowadziła cztery ataki na dzielnicę mieszkaniową, używając bomb szybujących. Zginęły trzy osoby, a 54 zostały ranne, w tym troje dzieci. Rosyjskie siły zaatakowały także policyjny punkt kontrolny w obwodzie chersońskim, zabijając jednego funkcjonariusza. Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że od początku miesiąca Rosja wystrzeliła ponad 2400 bomb kierowanych, z czego 700 skierowano na Charków.


Ukraińskie siły przeprowadziły ataki na rosyjskie pozycje w rejonie Mariupola, Starego Krymu i Nikolśke, niszcząc systemy przeciwlotnicze i uszkadzając sprzęt wojskowy. Regionalne media donosiły o uderzeniu w system Pancyr S-1 we wsi Dubowoje, gdzie uszkodzono dachy domów i pojazdy.


Serbia, według Financial Times, zwiększyła sprzedaż amunicji, która przez kraje trzecie trafia na Ukrainę, o wartości około 800 milionów euro. Z kolei The Washington Post poinformował, że Ukraina uzyskała zgodę na ostrzeliwanie celów w Rosji w odległości do 100 km od granicy, jednak ukraińska armia pozostawała sceptyczna wobec zakresu tej swobody.


Fot. poglądowe. Wygenerowane przez SI

Zobacz więcej wydarzeń

Zadanie finansowane jest ze środków Ministra

02_znak_ siatka_podstawowy_kolor_ciemne_tlo.png
bottom of page