top of page
Stos plików
PRZEGLĄD MEDIÓW

Wojciech Pokora

Redaktor

Unijne perspektywy Ukrainy na koniec 2024 roku

Kwestia integracji Ukrainy z Unią Europejską pozostaje jednym z kluczowych tematów debaty politycznej i medialnej zarówno w samej Ukrainie, jak i w państwach członkowskich UE. Od czasu uzyskania oficjalnego statusu kandydata do Unii w 2022 roku, ukraiński rząd koncentruje się na reformach i dostosowywaniu krajowych przepisów do unijnego acquis communautaire. Zarówno postępujący proces negocjacyjny, jak i intensyfikacja działań ukraińskich władz w zakresie walki z korupcją, reformy wymiaru sprawiedliwości czy wzmacniania zdolności obronnych wyznaczają dynamikę stosunków Kijowa z Brukselą. W niniejszym artykule zostaną przybliżone najważniejsze fakty i okoliczności wpływające na dalsze rokowania w sprawie członkostwa Ukrainy w UE, z uwzględnieniem bieżącej sytuacji.


Kontekst historyczny i geopolityczny

Od momentu uzyskania niepodległości w 1991 roku Ukraina w różnym stopniu przejawiała aspiracje proeuropejskie. Proces ten przyspieszył wyraźnie po 2014 roku, kiedy to w wyniku wydarzeń na kijowskim Majdanie doszło do zmiany władzy i rozpoczęła się zdecydowana orientacja na Zachód. Kluczowe znaczenie miała wówczas także agresja Rosji w regionie Donbasu i aneksja Krymu, co zmieniło układ geopolityczny w całej Europie Wschodniej.

W czerwcu 2022 roku, w odpowiedzi na formalny wniosek Ukrainy o członkostwo, Rada Europejska podjęła decyzję o przyznaniu Ukrainie statusu państwa kandydującego. Wydarzenie to uznano za przełomowe i symboliczną „historyczną chwilę” we wzajemnych relacjach Kijowa i Brukseli. Ukraińskie władze zapowiedziały wówczas przyspieszenie działań reformatorskich, co miało na celu jak najszybsze otwarcie oficjalnych negocjacji akcesyjnych. 

Jednocześnie władze ukraińskie akcentują szerokie tło geopolityczne, wskazując na kontynuację konfliktu zbrojnego na wschodzie kraju i konieczność zapewnienia stabilności w całym regionie. Współpraca z Unią Europejską, zwłaszcza w sferze bezpieczeństwa i obronności, nabiera w tym kontekście szczególnego znaczenia.


Postępy w negocjacjach akcesyjnych

W pierwszej połowie 2023 roku Unia Europejska uruchomiła oficjalne rozmowy z Ukrainą w kilku obszarach negocjacyjnych. Według informacji podawanych przez instytucje europejskie oraz organizacje pozarządowe w Kijowie, na przestrzeni 2023 roku udało się zamknąć lub choćby wstępnie sfinalizować kilka wstępnych rozdziałów dotyczących regulacji handlu i współpracy celnej. Dynamiczny rozwój handlu Ukraina–UE to jeden z najważniejszych aspektów współpracy obu stron, a sama strefa wolnego handlu (DCFTA) – mimo trwającej wojny – jest realnie rozwijana. Postępuje też proces harmonizacji standardów produkcji i kontroli jakości w rolnictwie, co ma istotne znaczenie dla przyszłego członkostwa w unijnej Wspólnej Polityce Rolnej.


Jednak największym wyzwaniem pozostają rozdziały związane z wymiarem sprawiedliwości, praworządnością i walką z korupcją. Reformy wymiaru sprawiedliwości i skuteczne zwalczanie korupcji to priorytet od samego początku rozmów akcesyjnych. To właśnie te obszary decydują o tempie dalszej integracji. Unijne instytucje oczekują pełnej transparentności, wzmocnienia niezależności sądownictwa oraz skutecznego egzekwowania prawa antykorupcyjnego.


Czytaj całość:


Zobacz więcej ekspertyz

Zadanie finansowane jest ze środków Ministra

02_znak_ siatka_podstawowy_kolor_ciemne_tlo.png
bottom of page