
PRZEGLĄD MEDIÓW

Wojciech Pokora
Redaktor
Znaczenie kampanii kurskiej
Międzynarodowa opinia publiczna z napięciem śledzi działania ukraińskich sił zbrojnych w regionie granicznym obwodu kurskiego. Operacja, określana powszechnie mianem kampanii kurskiej, w znacznej mierze zaskoczyła zarówno obserwatorów, jak i rosyjskie dowództwo. Według dostępnych relacji, w tym publikowanych przez ośrodki analityczne i media międzynarodowe, działania te zapoczątkowały istotne zmiany w dynamice wojny rosyjsko-ukraińskiej. Wyraźnie widać, że kampania kurska nie tylko przełamała impas na froncie, ale także wpłynęła na morale społeczeństwa ukraińskiego, rosyjskiego oraz na nastroje polityczne w wielu zachodnich stolicach.
Waszyngton
Próby interpretacji tej kampanii układają się w różnorodne narracje. Analitycy zauważają, że ofensywa w obwodzie kurskim porównywalna jest np. do historycznego rajdu Jerzego Waszyngtona przez rzekę Delaware podczas amerykańskiej walki o niepodległość. Zarówno w ukraińskiej, jak i amerykańskiej walce o niepodległość, kluczowe znaczenie miała odpowiedź na pytanie, czy „przeniesienie” teatru działań zbrojnych głęboko na terytorium przeciwnika może zmienić ogólną dynamikę konfliktu. Na to pytanie po części odpowiadają analityczne publikacje, takie jak np. w „The Conversation” pt. „Wojna na Ukrainie: Ofensywa kurska przeniosła wojnę do Rosji i postawiła Putina w defensywie – na razie” czy analizy zamieszczone w „Foreign Affairs” jak pt. „Ukraina w ofensywie”, potwierdzają, że ofensywa w regionie kurskim całkowicie przeformułowała dotychczasowe założenia dotyczące bezpieczeństwa wewnątrz Rosji i obnażyła słabości systemu obronnego Kremla.
Fakty są takie, że strona ukraińska dokonała zaskakująco skutecznego natarcia na wybrane przygraniczne punkty. Przejścia w rejonie Kurska były relatywnie słabo bronione, co pozwoliło siłom ukraińskim na przejęcie inicjatywy i błyskawiczne wkroczenie kilkanaście, a miejscami nawet kilkadziesiąt kilometrów w głąb terytorium Rosji. Tym samym obalony został jeden z mitów, który towarzyszył tej wojnie niemal od jej początku – mit niezdobytej granicy na północnym-wschodzie Ukrainy. Z kolei zaskakująco sprawne przeprowadzanie działań zbrojnych we wrogim środowisku mogło być wynikiem trafnych analiz wywiadowczych i dokładnego rozpoznania słabych punktów rosyjskiej obrony (tak twierdzi m.in. „The Conversation” w swojej analizie).
Czytaj całość
Zobacz więcej ekspertyz
Zadanie finansowane jest ze środków Ministra
